İhtiyaca Yönelik Bilgisayar Toplamak

bilgisayar toparlama

İhtiyaca Yönelik Bilgisayar Toplamak

Posted by Hasan Gültürk in Program notları , yazılar 18 May 2015

Bu yazıyı 6 nisan 2012 de yazmıştım siteyi degiştirince gitmesini istemedim.

Geçtiğimiz günlerde acil bir iş geldi ve mevcut bilgisayarımla çözemeyecek gibi olunca yenisinin almanın zamanı geldi diyerek (eski makinem e6550 cpu’lu, 4 gbt ramli bir standart sayılabilecek bir makineydi) gidip topladım.

Hergün gezdigim çok sayıda tasarım sitesi var ve hepsinde son dönemde konuşulan; hangi makineyi almam lazım, 2 sinden hangisi daha iyi, modelleme için pc , bu makinenin render süresi ne olur. Herkes birbirine önerilerde bulunuyor o daha iyi bu daha hızlı.

Ben olaya biraz daha farklı bakıyorum sanırım. Şu ana kadar hiçbir zaman en hızlıyı yada en pahalıyı aramadım.

Yıllardır 3d için gayet düşük sayılabilecek bir makineyle çalıştım. Güçlü makinelerin size hız kattıgı dogru katılıyorum. Ama sistem güçlendikçe insan biraz daha tembelleşiyor. Normal şartlerde 500.000 poligon lu bir sahneyi makine güçlü diye hiç optimize etmeden 4.000.000 poligonla çalışan arkadaşlarımdan biliyorum. Bundan sanırım az poligonla ve optimize ayarlarla çalışmaya alışmışım.

Makine toplayacak arkadaşlarım içinde genel olarak kendi izledigim yolu anlatacagım.

Öncellikle toplayacak arkadaşlar kendine bir bütçe belirliyorlar. Kimi diyor 3000 tl , kimi diyor 1500 tl , kimide 10000 tl.

Ben bu güne kadar ihtiyacım olan birşeyi alırken hiç bütçe belirlemedim aklımda.  Önce neye ihtayacım oldugunu, neyi alırsam işimi çözecegimi neyi alırsam lükse kaçıp hızlanacagımı tespit ederim ve en uygun ve en mantıklı parçayı seçmeye çalışırım.

 

sistembilgisi

Kasadan başlayalım öncelikle. Su sogutma düşündügümden ve atx kasa çok sıkış sıkış kablo dolu ve karışık olacagından Fulltower kasa seçmek ile başladım işe. Power için ekstra para ödemek istemedigim için ve sli yada crossfire yapmayıda düşünmedigim için 650 – 1000 w arası bir kasa yeterliydi.

 

3 kasaya kadar düşürdüm alternatiflerimi. –AEROCOOL X Predator Evil Black (Kasa olarak tercih ettim ben tasarımını çok begendim) -COOLER MASTER (CM-RC-692-KN2-750) RC690II Advance 750W -COOLER MASTER RC690 II Advance (CM-RC-692-KKN2-1000HP) 1000W USB Ses Siyah Kasa

 

Serin bir kasanın ne kadar verimli çalıştıgını bidigimden direk su soğutma sistemi ile çözdüm. Hatda fanlı olarak 2011 soket için sogutma çözümleri ne derece verimli bilmiyorum.Bulabilsem CORSAIR Hydro Serisi H100 alırdım.Ben toplarken hiçbir yerde stokta yoktu acil ihtiyacım olduğundan beklemedim.CORSAIR Hydro Serisi H80 aldım bende ,buda gayet yeterli bir seçim olmuş. H100 de çift fan var H80 de tek.Sıkıntı yaşamadım ben gayet verimli sogutuyor yüksüz 28 yüklü 39 derecelerde.

Su sogutma sistemini aldıgında atx kasa kesinlikle yetmiyor. Fulltower kasa alınca su sogutmanın parçası içinde kalıyor , yoksa atx de sıkış sıkış oluyor dışarı takmak gerekiyo o parçayı oda pek estetik degil

WD 3.5″ 1TB Caviar Black Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk hdd olarak tercih ettim ben sessiz ve hızlı bi hdd alıp geçtim. Green Caviar modelleri biraz daha ucuz fakat black ler oldukça verimli ve hızlı. Ses olarakda gayet sessiz.

Ssd lerin pahalı oldugunu düşündügümden o fiyatı vermek cazip gelmedi bana 450 dolar 120 gb hdd ye verecegime güzel bir monitör alırdım (ihtiyacım olsa) ben mesela. Bir arkadaşımın makinesinde ssd var mesela. Fiyat ve performansı kıyasladıgımda çok etki etmedigini düşünüyorum. Elbet etkisi vardır ama bence gereksiz. Zaten zamanla fiyatları düşer makul bir fiyata indiginde alırım onuda. O nedenle ssd ye hiç bulaşmadım.

Teknolojiler yeni iken çok pahalı oluyor. 100/200 performans farkı yaratmayacak bir ürüne 3 4 katı para ödemek bana mantıksız geliyor.

 

Cpu olarak i7 3820 aldım “k” olan bir cpu seçmedim çünki overlock ve benzeri işlerle ugraşmak bu işin uzmanlarına kalmış. Ben kendi işim olan tasarım a bakarım % 5 % 10 hızlanmak için o kadar ayarla denemeyle stabilite ile ugraşmak istemem. Bundan zevk alanlar elbet vardır ama ben o kesimden degilim. i7 2700k veya 2600k da aldıgım cpu ile çok yakın sonuçlar veriyorlar. benim 3820 seçmemdeki amaç 2100 soket yapısına geçmek ilerde 12( 6 sanal 6 gerçek cpu ) çekirdekli bir cpu ya terfi etmek. Fiyat farkı olarak 12 çekirdekliler ( Renderda 12 buklet açıyor )  %200 daha pahalı benim seçtigim cpudan  fakat render hızında %30 bile fark yoktur. Ucuzladıgında geçecegim ama.

Anakart çok fazla seçenek yok zaten soket 2011 de o sebeple neredeyse aynı özelliklere sahip tüm kartlar Asus anakartalara güvendigim için ve yıllardır kullandıgım için asus un bir kartını seçtim ben.

Yıllardır 4Gbt ramle çalışıyorum. 8Gbt seçmem bile yeterliydi ama biraz yüksek tutup 16 gblık ram aldım (4×4).Makine sağlam oldu diye sahne optimize etmeyi bırakmaya gerek yok azcıkda biz işini kolaylaştıralım makinenin.

Ekran kartı olarak  Msi 450 Gts yi seçtim. Daha öncede bahsettigim gibi optimize yaparak çalıştıgımdan Gpu render içinde erken oldugunu düşündügümden hiç abartmadım. Standart sayılabilecek bir kart alıp geçtim.

Tüm parçalar için genel birşey var zaten eksikligini hissettiginizparçayı alıp takabilirsiniz. Herşeyi aynı anda alıp birden bütcenize zarar vermekle 3 – 5 ay sonra alıp takmak arasında bir fark yok.

Donanım işlerini benden çok daha iyi bilenlerler var zaten ben sadece basit mantık çok ugraşmadan kullanabilecegim güzel bir makine topladım vereceginiz 50 dolar farklarla %300 hız performans artışı saglayacak parçalar yok varsada ben hiç görmedim. Durum böyle olunca aylarca araştırıp bumu olsa yoksa bumu olsa, bu 100 dolar daha ucuz ama hız verileri şu şekilde gibi ugraşmaya gerek yok.

Ugraşmayacam diye oldu bittiye getirmeyesiniz.Alacagınız parçaları önce internette bir aratın. Sorun mesajları çok ise yanaşmayın. Ama her mal’dan şikayetçi olanlar muhakkak vardır bunuda unutmayın. Gördügünüz ilk kötü yorumda parçadan sogumayın.

Cpu için http://www.cpubenchmark.net/ e bir göz atın az çok fiyat ve performans degerlerini inceleyin.

 

Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Post a comment

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.